26.07.2010
נולד לנו תינוק וכבר בימים הראשונים הוא סובל מהכחלה בעת בכי, רק כשהוא בוכה הוא מכחיל עד פחד. לאח שלי זה קרה בגיל שנתיים ולא שמענו על מקרה של ילד כ"כ קטן שזה קורה. האם ניתן לבצע לו ברית מילה בזמן?

תשובה:

מזל טוב להולדת הבן!

ראשית ברצוני להרגיע , תינוקות המכחילים בשעת בכי, זהו מצב שכיח.

הכחלה רק בשעת בכי, היא בדרך כלל תופעה לא מסוכנת ולא מצריכה שום טיפול.

למרות זאת, קודם כל יש להבדק אצל רופא ילדים שישקול בדיקה קרדיאלית ונוירולוגית שתשלול סיבות אחרות להתרחשות מצבים אלו. במדה והתופעה התרחשה עוד בביה"ח, אני מניח שהדבר נבדק על ידם. ניתן לברר זאת אצל הצוות בביה"ח.

מתוך הנחה כי נשללו בעיות לב ועצבים,
מדובר בתופעה המכונה: "Breath Holding Spells", הפסקת נשימה לפעמים עד 60 שניות (!). זוהי תופעה הקיימת אצל 5% מהילדים, ולרוב, נעלמת עם השנים. בדרך כלל היא מתחילה אחרי גיל 6 חודשים ונדיר שתתחיל אחרי גיל 6 שנים (למרות שזה קיים).

אצל כ-7% מהילדים הסובלים מתופעה זו,  האירוע הראשון היה  עוד לפני גיל חודש, כך שגם אם זה פחות שכיח בגיל של התינוק שלכם, זה בהחלט קיים!

אכן, ל- 25-30%  מהמקרים נמצאו בני משפחה שסבלו מתופעות אלו.

הרקע כנראה קשור לגירוי יתר של מערכת העצבים ה"פרסימפטטית", אין לתופעה זו שום השלכות ונזקים ואין צורך לטפל בה כלל. יש מחקרים שמצאו קשר בין רמה נמוכה של ברזל והמוגלובין לבין שכיחות התופעה, דבר הניתן לבדיקה וטיפול פשוט.

הדבר הטוב ביותר שיש לעשות בשעת אירוע כזה, הוא פשוט להניח את התינוק בביטחה בעריסתו, ו......לצאת מהחדר! - פשוט כך!

לגבי ברית מילה:

אחרי בדיקת רופא המאשר שאין שום בעיה רפואית (גם לא חסר ברזל והמוגלובין...), הילד נחשב בריא ואין שום מניעה לבצע ברית מילה בזמן. מן הראוי שהמוהל יתן דעתו על מניעת כאב, בעת הברית ובטיפול שלאחר מכן.

מקוה שהצלחתי להרגיע...

שיהיה בשעה טובה ובמזל טוב!

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש

מה חדש באתר:

המלצות חמות:

מאמרים חדשים: