17.08.2010
נולד לנו תינוק בשעה טובה, בגיל 5 ימים הופיעה הפרשה בעין. המוהל בדק ואמר שאין בעיה לעשות ברית. לעומת זאת, ידיד משפחה אמר לי שדלקת עיניים מאד חמורה ואסור לבצע ברית, והמוהל טעה. מה נכון?

תשובה:

מזל טוב  להולדת הבן בשעה טובה!

אכן, ההלכה מאד מחמירה במחלות עיניים, לענין דחית המילה. ישנם מצבים בהם לפי ההלכה יש לדחות את הברית עוד שבעה ימים אחרי ההבראה, כמו במחלות החמורות!

אולם יש לדעת שהכרעת הפוסקים היא, שלא כל הפרשה בעין תחשב לחולי עיניים. חלק מרכזי בהתמחות המוהל היא להכיר ולדעת לאבחן את המצבים בהם לפי ההלכה כמו גם הרפואה, אסור לבצע ברית מילה.

מבחינה רפואית, רוב מחלות העיניים הקשות, שהיו שכיחים אצל ילודים, הינם נחלת העבר. באותם זמנים חלו לא מעט ילדים במחלות עיניים קשות ומסכנות, ולפי הרפואה היה אסור לבצע ברית. כיום, ב"ה, נדיר יחסית שהילד חולה במחלת עיניים מסוכנת, ולפי הרפואה ברוב המקרים ניתן לבצע ברית בזמנה (הודות לטיפול מונע, זיהו מוקדם של גורמי ומקדמי סיכון, תנאי הגיינה ועוד).

למרות זאת, עדיין ישנם מצבים שלפי ההלכה אין מבצעים ברית, למרות ההיתר הרפואי, וכאמור המוהל מתמחה בזיהוי מצבים אלו. (בשולי התשובה, לינק למאמר הלכתי בנושא, בקרוב).

לסיכום,
אם הרופא אישר שאין מניעה רפואית לבצע ברית מילה, והמוהל (- אם הוא אכן מוסמך ומקצעי), קבע שניתן לבצע ברית, כנראה שאכן כך המצב. צודק הוא ידיד המשפחה כי ההלכה מאד מחמירה בנוגע למחלות עיניים, אולם אין בזה הוראה גורפת והמומחים הם הקובעים בכל מקרה לגופו.

(אשמח ליעץ לגופו של מקרה, בפניה ישירה אלי).

שיהיה במזל טוב,
הרב שלמה פרקש

[מאמר על מחלות עיניים]

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש

מה חדש באתר:

המלצות חמות:

מאמרים חדשים: