18.07.2010
תינוק בן חודש עם המוגלובין 8, האם ניתן למולו?

תשובה:


המוגלובין (בלטינית: Hemoglobin או בקיצור כמו שמופיע ברוב דפי תוצאות בדיקות דם: HB), זהו חלבון מיוחד המרכיב החשוב של הכדוריות הדם האדומות המהווים כמעט מחצית מנפח הדם. תפקידם נשיאת החמצן מהריאות לכל רקמות הגוף.

הכמות הממוצעת התקינה של המוגלובין בדם - אצל מבוגר 14-18 ג' ב-100 מ"ל דם (אצל נקבה הרמה התקינה נמוכה במעט). אצל תינוקות הרמה יכולה להיות גבוהה יותר.

רמה נמוכה של המוגלובין מכונה "אנמיה". ישנם סיבות רבות ומגוונות לירידה כזו. חלקם חסרי משמעות רצינית וחלקם מחייבים טיפול דחוף.

תינוק עם רמה של 8 g/dl אינו מצב שכיח, למרות זאת הוא יכול בהחלט להראות רגיל ללא תופעות בולטות. מה שבעיקר חשוב לברר מהי 'הסיבה' לרמה זו. ורק אז נוכל לדעת איך להתייחס למצב התינוק. 

יש לבדוק ולעקוב אם לא מדובר ב'מגמת' ירידה, שזהו מצב מסוכן, וברור שאין למול עד  לבירור ותיקון הבעיה.

בעיה נוספת - בלי קשר לסיבה, מאחר וברית מילה היא פעולה כירורגית, יש לחשוש מפני ירידה נוספת ברמת ההמוגליבין עקב איבוד דם. אכן, ברוב המקרים בברית מילה  אין איבוד דם משמעותי, אולם לעולם לא נדע מה לפנינו ויש להערך גם למצב כזה. רמה תקינה נותנת לנו "רזרבות" גם למקרה של איבוד דם, אולם "אין לצאת לדרך ללא גלגל רזרבי למרות שהרכב נוסע היטב בלעדיו..."

(במקרה המדובר, ציינת כי מדובר בתינוק בן חודש (אולי מדובר בלידת פג, שאצלו ההתיחסות לאנמיה שונה במקצת?), חשוב לבדוק אם יש קשר בין איחור הברית לבין האנמיה ו/או אינפומציה חשובה נוספת...).

לסיכום:
עצתי לפנות לרופא מומחה לרפואת ילודים לערוך בירור לסיבת הירידה ברמת ההמוגלובין. רק אז נוכל לדעת האם ישנה סיבה רפואית לדחית הברית, ורק אח"כ נוכל לדון על המצב הילד מבחינה הלכתית - אולי הוא נחשב חולה כל גופו המצריך דחית המילה לשבעה ימים.

[עוד על המוגלובין, אנמיה וברית מילה, פיענוח בדיקות דם, הלכות מילה בעיון - עם השלכות למעשה  - בקורס מקצועי, הרשם עכשיו]

אשמח לעמוד לשרותכם,

הרב שלמה פרקש
השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש

מה חדש באתר:

המלצות חמות:

מאמרים חדשים: