03.08.2010
תינוק שאחרי הלידה נמצא בבדיקת דם נמצא רמה גבוהה של CRP. לאחר 3 ימים של אנטיביוטיקה בוריד, חזרו תוצאות התרביות שהיו תקינות, ועברו לאנטיביוטיקה בפה עד 8 ימים. היום (גיל 5 ימים) ה-CRP תקין. הרופאים מדגישים במכתב השחרור שהילד חיוני אוכל טוב ועולה בשקל טוב. האם ניתן לבצע ברית בזמן?

תשובה:


CRP זהו חלבון מיוחד המיוצר בכבד בתגובה לגירוי - בדרך כלל זיהום. רמה גבוה של חלבון זה בדם יוכול להצביע על מחלה המתחוללת בגוף. מסיבה זו ניתנת אנטיביוטיקה עד לקבלת התרביות. לעיתים, גם אחרי קבלת תרביות עקרות עדיין ממשיכים עם טיפול אנטיביוטי - "ליתר בטחון" ולודא שגם אם בכל זאת "הסתנן לו איזה חיידק", שמשום מה לא צמח בתרבית - לא תפתח מחלה. 

חשוב לציין כי אצל ילודים, תתכן עליה ברמת ה-CRP ללא מחלה זיהומית אלא עקב הטראמה בלידה. מקובל שלא להתייחס לבדיקה יחידה של CRP כאל מחלה, אלא למעקב אחרי רמת ה-CRP.

הרמה תקינה של CRP: נע בין  0-5 מ"ג לליטר דם. (0-0.5 מ"ג %)

כאשר רמת הCRP בדם גבוהה, אין לבצע ברית מילה. הילד נמצא בחשש חולי, וסביר להניח שכל רופא ילודים יורה על דחית המילה עד לבירור. גם עפ"י ההלכה אסור למול - דתנן "חולה אין מלין אותו" וכתב הרמב"ם וכך נפסק בשו"ע "וצריך ליזהר מאד באלו הדברים, שאין מלין ולד שיש בו חשש חולי וכו'".

כאשר רמת הCRP תקינה והרופא מאשר כי הילד בריא ללא חשש, ניתן למול אותו. לגבי השאלה האם הילד היה נחשב חולה שמצריך המתנת שבעה ימים, ישנם דעות בין מורי ההוראה, מאחר ואם אכן היתה מחלה הרי שהיא תחשב לחולה כל גופו המצריך המתנה. לענ"ד והסיכמו עמי כמה מגדולי הפוסקים, ילד שהסימטום היחיד אצלו היתה עליה קצרה בCRP - ללא שום תופעות אחרות (כפי שבצדק הדגשת בשאלה), אין צורך בהמתנת שבה ימים להמתנה. ומלין אותו מיד כשנחשב בריא. [בקרוב - קישור לתשובה הלכתית בנדון]

[עוד על CRP וברית מילה, פיענוח בדיקות דם, הלכות מילה בעיון - עם השלכות למעשה  - בקורס מקצועי, הרשם עכשיו]

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש
השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש

מה חדש באתר:

המלצות חמות:

מאמרים חדשים: