20.08.2010
במכתב שחרור כתוב HYDROCELE. מה המשמעות לגבי ברית מילה? נאמר לי שיתכן והוא נחשב חולה שצריך לדחות את הברית 7 ימים אחרי שיבריא, למרות שזה חולה באבר אחד, מכיון שזהו באזור המילה יש להחמיר. מה דעת הרב המוהל המומחה בנדון?

תשובה:


Hydrocele או בשם העברי "מיימת האשכים" זהו מצב די שכיח אצל ילודים (כ-15% מילודים בעיקר קודם זמנם), בו האשכים מוקפים מים. מצב מולד זה נוצר במהלך מעבר האשכים בשליש האחרון של ההריון, מפנים  חלל הבטן אל שק האשכים, וכאשר תעלת המעבר לא נסגרת, עובר דרכה גם נוזל.

לעינינו תראה נפיחות בשק ובמישוש ניתן להבחין כי מדובר רק בנוזל (ולא לולאת מעי מצב המוכנה הרניה). בדרך כלל ללא כאבים, לא מסוכן ולא דורש טיפול מידי.

בדרך כלל התופעה נעלמת מעצמה, התעלה תסגר והמים יספגו. לעיתים רחוקות ( פחות מ-10% מהמקרים) יש צורך בפעולה כירורגית פשוטה ביותר, לסגירת התעלה וניקוז הנוזל.

לגבי ברית מילה:
1) אין זה נחשב חולי כלל ובודאי לא חולה כל גופו, וניתן למול ללא חשש.
2) יש לקחת בחשבון, כי במצבים מסוימם, יתכן שהחבישה לא תשאר יציבה, עקב דחיקתה ע"י שק האשכים הנפוח, ולעיתים יש קושי לחבוש. יש להערך בהתאם; זהירות מחבישה בלחץ יתר, מעקב מפני תזוזת החבישה ובעקבותיה דימום או תזוזת העורות ונפיחות, ובעיקר - לידע את ההורים ולהדריך אותם למעקב נכון.
3) לעיתים נדירית, הנפיחות עלולה להטעות את המוהל בהערכת גודל הערלה או אחידות ה"תפיסה". יש לשים לב למצבים אלו, ניתן לראות ולהבחין בזה בצורה ברורה.
4) כאשר יש כאב, יש להפנות את ההורים לבדיקה ויעוץ אצל אורולוג ילדים או כירורג ילדים, יתכן ומדובר במצבים מורכבים יותר. עפ"י ההלכה, אין למול תינוק המצטער - אפי' באבר אחד.
5) תינוק שעבר ניתוח לתיקון ההידוצלה (נדיר ביותר לפני הברית), יש להתייחס אליו כמו כל תינוק לאחר ניתוח, לקבוע את מועד הברית בהתאם.

[עוד על "הירוצלה" בקורס מיקצועי, הרשם עכשיו]

חובתי להתייחס לסיפא של השאלה:
גם כאשר ישנה מחלה וחולי באבר המילה, אין התיחסות אחרת מכל חולה באבר אחד! כך נפסק להלכה למעשה.
[מאמר הלכתי בנדון]

[עוד על הלכות מילה בעיון - עם לימוד ההשלכות למעשה -  בקורס מיקצועי, הרשם עכשיו]

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש
השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש

מה חדש באתר:

המלצות חמות:

מאמרים חדשים: