יעוץ להורים

הרב שלמה פרקש - עונה לשאלות ההורים.
השאלות והתשובות מוצגות באתר לתועלת ההורים, ובהקשה על השאלה ניתן לראות את התשובה. לחלק מהשאלות קישור למאמר המרחיב בנושא.
חשוב! התשובות אינן ניתנות מיידית.
במקרים דחופים נא לפנות בטלפון 052-7621010

שאלו את הרב שלמה פרקש

האם אפשר לעשות ברית מילה אחרי היפוספדיאס?

תמיד צריך וניתן לבצע ברית מילה, גם לתינוקות שיש להם "היפוספדיאס".

(- פתח השופכה נמוך ממקומו הרגיל).

היפוספדיאס זה שם כללי למצב וישנן דרגות שונות ומצבים שונים של היפוספדיאס. ברבים מן המצבים ניתן לבצע ברית בגיל 8 ימים מבלי לפגוע בתיקון העתידי, ולעתים ניתן לבצע את הברית  רק  במהלך הניתוח בעתיד.

צריך יעוץ ספציפי בכל מקרה לגופו.

עוד על ברית מילה בהיפוספדיאס.

בברכה,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
שלום
בננו עבר ברית מילה ובאותו יום לא הפסיק לצרוח (למרות משחה מאלחשת)
נראה שיש משהו צהוב - אולי צבע של משחה (טראומיל ששמנו לו) או שאולי זו מוגלה?
האם צריכה להיות מוגלה אחרי ברית? תוך כמה ימים המקום מתאחה בדרך כלל? ואיך יודעים שהמוהל חתך בסדר(לא יותר מדי?) האם יש איזשהו מדד? תודה וחג שמח

מזל טוב להולדת הבן והכנסתו בבריתו של אברהם אבינו בשעה טובה!

אשתדל לענות על ראשון ראשון.

בשום שלב לאחר ברית מילה, לא אמור להיות חוסר רוגע בלתי סביר, בודאי לא עם תכשיר מאלחש. כאשר אכן קיים חוסר רוגע בלתי סביר, רצוי להתייעץ עם המוהל או רופא ילדים, ולבדוק אם אין דבר אחר הגורם לחוס רוגע. כאשר עדיין ישנה חבישה, יש לבדוק (המוהל) האם איננה מציקה ויש להסירה.

בדרך כלל אין מוגלה באזור הברית. ההפרשה הנוצרת באזור איננה מוגלה, אלא חומר הנקרא פיברין, המהווה בסיס לרקמה החדשה. אגב, גם באזור הטבור - תחת הגדם והקליפס, תוכלו להבחין מתחת לפני העור בהפרשה הדומה למוגלה, שגם היא איננה אלא פיברין. חשוב שלא "לקלף" או "לנקות" את המקום, מלבד רחצה רגילה במים וסבון ושימוש במשחות ותכשירים רפואיים, לפי הוראות המוהל או הרופא.

תהליך ריפוי פצע הינו תהליך מתמשך, אך ניתן לצפות שתוך 10 ימים עד שבועיים, נראה "מגמה" של "התנרמלות", הנפיחות מתחילה לחלוף, האדמימות להתבהר, וההפרשה להתייבש ולהתמעט עד שתעלם. כאשר לאחר שבועיים אין מגמה כזאת, רצוי להתיעץ עם המוהל או לפנות לרופא, על מנת לשלול תהליך זיהומי או אחר המעכב את הריפוי.

קשה מאד לתת בידי ההורים כלי איבחון לדעת האם המוהל פעל כנדרש. כאשר ישנם ספקות ניתן להתיעץ עם גורם מקצועי. רצוי במוהל או רופא המתמחה באופן ספציפי בסיבוכי ברית מילה. כדי  בכל זאת להרגיע, מקובל להתייחס ל"כריתת יתר" המצריך תיקון רק כאשר ישנה כריתה מעל 50% של עור הפין (הSHAFT), מצב שאינו שכיח. היו מקרים שהגיעו אלינו ליעוץ שגם כריתת יתר גדולה מזו לא היתה בעיה אמיתית...

לסיום, ממגוון השאלות אני מתרשם שאתם מאד מודאגים. הצעתי לכם לבקש ביקור חוזר של המוהל שבצע את הברית ואם לא תנוח דעתכם, פנו ליעוץ נוסף (אפשר גם בקופ"ח אצל רופא הילדים שראה ורואה ילדים רבים...), על מנת שתוכלו להגיע לרוגע הכל-כך נחוץ לגדל ילד...

בהצלחה וגידול קל!

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
נולדו לנו תאומים, האם יש סדר מיוחד לברית? האם הם נימולים ברצף? האם בהפרש כלשהו של זמן? האם זה תלוי במנהגים? בעדה של ההורים?
תודה מראש

מזל טוב  פעמיים!

ראשית יש לוודא כי שניהם  אכן כשירים לברית.

במידה ואכן כן, המנהג הוא למול ראשון את זה שנולד ראשון.

בשלחן ערוך נפסק שמברכים ברכה אחת לשניהם, האב מברך "להכניסם בבריתו של אברהם אבינו", מלים את שני הבנים, ומברכים על הכוס "קיים את הילדים וכו' ויקרא שמם בישראל" ומניח ידיו על אחד וקורא את שמו ואח"כ על השני וקורא את שמו.

למעשה נהגו רבים - מכל  העדות - למול כל אחד בנפרד, ולעשות הפסקה והיסח  הדעת ביניהם. יש המתפללים מנחה בין הבריתות, או הפסק אחד.

לגבי ברכת שהחיינו (לנוהגים לברך), מברכים רק פעם אחת. יש המברכים גם בבן השני, ולוקחים פרי חדש.

שיהיה במזל טוב!

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
התינוק שלנו רועד מידי פעם בידים והרגליים. האם יש בזה בעיה והאם מותר למול אותו?

מזל טוב להולדת הבן!

קשה לדעת במדוייק למה כוונתכם "רעד בידים והרגליים", ומן הראוי לשאול את הרופא המטפל. ככל הנראה מדובר בתופעה מוכרת של רעד בגפיים הקשורה להבשלת מערכת העצבים המוטורית, תופעה תקינה שתחלוף כעבור זמן מה.

ישנן סיבות נוספות לרעד, כגון חסר בויטמינים ומינרליים מסויימים, אולם מצב זה נדיר ובדרך כלל מלווה בעוד תופעות. המוסמך להכריע  הוא רק רופא ילודים.

במדה ואין מדובר בחסר הנ"ל או מחלה אחרת, אין מניעה לבצע ברית מילה.

שיהיה במזל טוב!
שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
איך אפשר לדעת שהמוהל שבני הזמין אכן בעל מקצוע טוב?

מזל טוב לסבא/סבתא המודאג/ת!

אם המוהל נושא תעודה מטעם ה"ועדה הממשלתית לפיקוח על המוהלים", ניתן להיות רגועים כי הוא עומד בסטנדרטים הנדרשים. כמובן תמיד חשוב המלצות מכרים וידידם.

לנוחותך ניתן להקיש כאן לרשימת המוהלים המוסמכים.

עוד על "איך בוחרים מוהל"

בברכה והצלחה
ומזל טוב!
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
התפרסם שיש מוהל שהרבה בריתות שלו צריך לתקן, איך אפשר לדעת אצל בנינו הכל תקין?

אשמח לעזור בפניה ישירה אלי

בברכה
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
בני בן 8, אני לא רגוע מאז הברית כי נראה שיש לו עודף עור ואולי ציצין המעכבים, מה עלי לעשות?

מידי פעם מתפרסמים ידיעות המכניסות את הציבור ללחץ. הדבר הפשוט ביותר הוא, לפנות למוהל מומחה בעל נסיון בבעיות לאחר ברית מילה, שיחווה את דעתו בנידון. ישנם גורמים פרטיים ואף ממוסדים הטועים בדבר הלכה, ומורים לתקן את שאינו צריך תיקון ולחילופין, מורים שאין צורך בתיקון כאשר המצאיות שונה.

אשמח לעזור בפניה ישירה אלי.

בברכה,

הרב שלמה פרקש

לחץ כאן מאמר בנושא ניתוחי תיקון ברית מילה מיותרים

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
לבן שלנו יש ציסטה בחיך, לדברי הרופא אין בזה בעיה והנוזל יספג במשך הזמן. לדבריו אין בעיה ואין צורך לעשות כלום. האם ניתן למול אותו?

מזל טוב!

על המוהל המבצע את הברית, לברר פרטים נוספים ולקבוע את עיתוי הברית. למיטב הבנתי, אין בעיה לבצע ברית מילה בזמנה, כפי שאכן הרופאים מורים, אך יש לודא שהתינוק אינו בגדר "מצטער" שאין מלין אותו אפילו שאינו חולה.

שיהיה בשעה טובה!

הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
נולד לנו בן, והכניסו אותו לפוטו בצהבת 11. האם הברית יכולה להיות בזמן?

מזל טוב להולדת הבן!

פוטותרפיה זהו טיפול הנהוג לתת לתינוקות הסובלים מעליה ברמת הבילירובין - מעבר לעקומה. בדרל כלל, רמה של 11 מ"ג% איננה רמה מאד גבוהה, אולם כדי להחליט על עיתוי הברית יש צורך בעוד פרטים חשובים. עצם העובדה שהוחלט על טיפול בפוטותרפיה למרות הרמה שאיננה גבוהה, מצריכה בירור לפרטים נוספים.

- האם מדובר בתינוק שנולד לפני הזמן? מתי החלה הצהבת (ביממה הראשונה לחיים?), באיזה קצב עלתה הצהבת (מעל 5 מ"ג ליממה?) ועוד פרטים חשובים.

אשמח לעזור בפניה ישירה אלי.

בברכת שנה טובה,
ותזכו להכניסו בבריתו של אברהם אבינו בעתו ובזמנו 
בשעה טובה ומוצלחת!

הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
נולד לנו בן ביום חמישי - בניתוח קיסרי. ולפי התוכנית ברית מילה שלו אמורה להתבצע ביום חמישי הקרוב שהוא ראש השנה. האם ניתן לדחות את הברית לאחרי החג?

מזל טוב להולדת הבן!

ברית מילה לתינוק שנולד בניתוח קיסרי, אינו מתקיים בשבת וחג!

אסור לבצע את הברית בראש השנה, ויש לדחות אותו עד אחרי שבת (השנה "שלשה ימים חג").

שנה טובה, וכתיבה וחתימה טובה
ושיהיה במזל טוב,

הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
האם ישנה התייחסות מיוחדת ו\או שונה במילת פג?

ההגדרה של ילוד "פג" היא תינוק שנולד לפני שבוע  37 של ההריון. החשש הוא שמערכת החיסון של הפגים, כמו גם מערכות נוספות, עדיין לא מפותחים מספיק, וכל לעתים קרובות דוחים ברית מילה עד שהתינוק יגיע לבשלות.

כאשר הפגות היא "גבולית", הערכה המתקבלת על-פי "סימני פגות" נוספים, יתכן לבצע ברית ביום השמיני. הדבר נקבע על-ידי המוהל ורופא מומחה לילודים ופגים.

למעשה, אין "מילת פג". אם הוא פג - עדיין לא מלים. אם אין סימני פג, הרי שאין זו מילת פג.

למרות זאת , כמו בכל ברית ובפגים במיוחד, יש להקפיד על סטריליות ונקיון למניעת זיהומים, יש לשים לב על התזונה ובעיקר נוזלים (לפעמים בגלל חוסר רוגע ובכי, שגרת האוכל משתבשת) וזאת בין השאר על-ידי מעקב על טיטולים רטובים.

בברכה,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
בננו עבר ברית לפני 4 ימים. משום מה היום הוא מאד לא רגוע. האם זה קשור לברית?

מזל טוב להולדת הבן והכנסתו בבריתו של אברהם אבינו בשעה טובה!

בדרך כלל אחרי ארבעה ימים, לא אמור להיות חוסר רוגע הקשור לברית. בפרט שמשתמע שעד היום היה רגוע. בכל זאת היתי מציע  ליצור קשר עם המוהל שביצע את הברית, ולהתיעץ עמו. הוא בודאי ישמח לעזור ובמדת הצורך לערוך ביקור חוזר. בדיקה כזו  תסייע תשלול חוסר רוגע הקשור לברית. לחילופין ניתן לפנות לרופא ילדים.

באם המדובר בחוסר רוגע בלתי סביר, לא הייתי מציע לקשור את התופעה עם הברית. בודאי לא אחרי ארבעה ימים. יש לבדוק ולשלול כל דבר אחר העלול לגרום לחוסר רוגע כזה.

הרבה נחת!

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
אם הבנתי נכון, לפעמים מבצעים ברית מילה בחדר ניתוח. מה הקריטוריון לכך?

ברית בחדר ניתוח מומלצת כאשר ישנם בעיות נוספות. בברית רגילה אין צורך ולא מומלץ לבצעה בחדר ניתוח. לרוב הבריתות בחדר ניתוח הן עקב "היפוספדיאס" ושינויים במבנה.  כאשר הדבר נדרש, כל רופא וכל מוהל מקצועי ידע להמליץ על ברית בחדר ניתוח. [עוד על ברית בהיפוספדיאס]

חשוב לודא שהברית תתבצע כהלכה, על-ידי מומחה המורשה למול.

לעיתים ישנם הממליצים על ברית בחדר ניתוח עקב בעיה רפואית נוספת המצריכה ניתוח, והכוונה להרוויח שהברית תתבצע תחת הרדמה כללית. לרוב הדבר מנוגד להלכה, לפי שאין לבצע ברית לילד חולה. בשעת הדחק ניתן למצוא פתרונות מתאימים.

למידע נוסף, נא לפנות אלי ישירות.

הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
שאלה הקשורה לסגנון התשובות כאן: ישנם תשובות בהן הנך פותח ב: "מזל טוב" וכו' ויש שאין בהם פתיח זה. מה ההבדל? (אם השאלה לא מתאימה לכאן אל תציגו אותו).

תודה על השאלה הנחמדה, בו הנך מביע הערכה ואימון ברצינות המשיב, ומניח מראש שבודאי יש כאן כוונה עמוקה.....

ובכן, השואלים אינם בהכרח הורים לתינוקות לקראת ברית מילה. רבים פונים אלי בשאלות אינפורמטיביות למטרות שונות ומגוונות.

אל אלו הפונים ב: "נולד לנו תינוק" וכו', אני משיב ב:"מזל טוב" וכו'.

אנו אומרים "סימן טוב ומזל טוב יהא לנו, ולכל  ישראל אמן" , ומכאן שניתן לאחל לכולם "מזל טוב" !

איחולי גם לך "מזל טוב"...

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
נולד לנו תינוק בשעה טובה, בגיל 5 ימים הופיעה הפרשה בעין. המוהל בדק ואמר שאין בעיה לעשות ברית. לעומת זאת, ידיד משפחה אמר לי שדלקת עיניים מאד חמורה ואסור לבצע ברית, והמוהל טעה. מה נכון?

מזל טוב  להולדת הבן בשעה טובה!

אכן, ההלכה מאד מחמירה במחלות עיניים, לענין דחית המילה. ישנם מצבים בהם לפי ההלכה יש לדחות את הברית עוד שבעה ימים אחרי ההבראה, כמו במחלות החמורות!

אולם יש לדעת שהכרעת הפוסקים היא, שלא כל הפרשה בעין תחשב לחולי עיניים. חלק מרכזי בהתמחות המוהל היא להכיר ולדעת לאבחן את המצבים בהם לפי ההלכה כמו גם הרפואה, אסור לבצע ברית מילה.

מבחינה רפואית, רוב מחלות העיניים הקשות, שהיו שכיחים אצל ילודים, הינם נחלת העבר. באותם זמנים חלו לא מעט ילדים במחלות עיניים קשות ומסכנות, ולפי הרפואה היה אסור לבצע ברית. כיום, ב"ה, נדיר יחסית שהילד חולה במחלת עיניים מסוכנת, ולפי הרפואה ברוב המקרים ניתן לבצע ברית בזמנה (הודות לטיפול מונע, זיהו מוקדם של גורמי ומקדמי סיכון, תנאי הגיינה ועוד).

למרות זאת, עדיין ישנם מצבים שלפי ההלכה אין מבצעים ברית, למרות ההיתר הרפואי, וכאמור המוהל מתמחה בזיהוי מצבים אלו. (בשולי התשובה, לינק למאמר הלכתי בנושא, בקרוב).

לסיכום,
אם הרופא אישר שאין מניעה רפואית לבצע ברית מילה, והמוהל (- אם הוא אכן מוסמך ומקצעי), קבע שניתן לבצע ברית, כנראה שאכן כך המצב. צודק הוא ידיד המשפחה כי ההלכה מאד מחמירה בנוגע למחלות עיניים, אולם אין בזה הוראה גורפת והמומחים הם הקובעים בכל מקרה לגופו.

(אשמח ליעץ לגופו של מקרה, בפניה ישירה אלי).

שיהיה במזל טוב,
הרב שלמה פרקש

[מאמר על מחלות עיניים]

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
האם חייבים לעשות ברית ביום השמיני או אפשר לדחות?

זמן הברית נקבע בתורה ליום השמיני. רעיונות והסברים רבים נכתבו להסביר הלכה זו. לא כדאי לאחר את המועד, ובאופן כללי ניתן לומר כי כאשר הברית מבוצעת בגיל מאוחר יותר, משך הריפוי וההחלמה עלולים להתארך. בכל מקרה אין להקדים את מועד הברית - ברית לפני היום השמיני אינה נחשבת לקיום מצות ברית מילה!

במדה וישנה סיבה רפואית או הלכתית, נדחית המילה עד למועד הנכון.

הצעתי לאלו שנתקלים בבעיות הקשורות לאורחים, אולם, אירוע ועוד, לפצל את האירוע, הברית תבוצע ביום השמיני כדין (במסגרת מצומצמת בבית, בחיק המשפחה), והמסיבה - בזמן יותר נוח.

[עוד בנושא קביעת זמן הברית]

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
נולד לנו תינוק וכבר בימים הראשונים הוא סובל מהכחלה בעת בכי, רק כשהוא בוכה הוא מכחיל עד פחד. לאח שלי זה קרה בגיל שנתיים ולא שמענו על מקרה של ילד כ"כ קטן שזה קורה. האם ניתן לבצע לו ברית מילה בזמן?

מזל טוב להולדת הבן!

ראשית ברצוני להרגיע , תינוקות המכחילים בשעת בכי, זהו מצב שכיח.

הכחלה רק בשעת בכי, היא בדרך כלל תופעה לא מסוכנת ולא מצריכה שום טיפול.

למרות זאת, קודם כל יש להבדק אצל רופא ילדים שישקול בדיקה קרדיאלית ונוירולוגית שתשלול סיבות אחרות להתרחשות מצבים אלו. במדה והתופעה התרחשה עוד בביה"ח, אני מניח שהדבר נבדק על ידם. ניתן לברר זאת אצל הצוות בביה"ח.

מתוך הנחה כי נשללו בעיות לב ועצבים,
מדובר בתופעה המכונה: "Breath Holding Spells", הפסקת נשימה לפעמים עד 60 שניות (!). זוהי תופעה הקיימת אצל 5% מהילדים, ולרוב, נעלמת עם השנים. בדרך כלל היא מתחילה אחרי גיל 6 חודשים ונדיר שתתחיל אחרי גיל 6 שנים (למרות שזה קיים).

אצל כ-7% מהילדים הסובלים מתופעה זו,  האירוע הראשון היה  עוד לפני גיל חודש, כך שגם אם זה פחות שכיח בגיל של התינוק שלכם, זה בהחלט קיים!

אכן, ל- 25-30%  מהמקרים נמצאו בני משפחה שסבלו מתופעות אלו.

הרקע כנראה קשור לגירוי יתר של מערכת העצבים ה"פרסימפטטית", אין לתופעה זו שום השלכות ונזקים ואין צורך לטפל בה כלל. יש מחקרים שמצאו קשר בין רמה נמוכה של ברזל והמוגלובין לבין שכיחות התופעה, דבר הניתן לבדיקה וטיפול פשוט.

הדבר הטוב ביותר שיש לעשות בשעת אירוע כזה, הוא פשוט להניח את התינוק בביטחה בעריסתו, ו......לצאת מהחדר! - פשוט כך!

לגבי ברית מילה:

אחרי בדיקת רופא המאשר שאין שום בעיה רפואית (גם לא חסר ברזל והמוגלובין...), הילד נחשב בריא ואין שום מניעה לבצע ברית מילה בזמן. מן הראוי שהמוהל יתן דעתו על מניעת כאב, בעת הברית ובטיפול שלאחר מכן.

מקוה שהצלחתי להרגיע...

שיהיה בשעה טובה ובמזל טוב!

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
האם עושים "פדיון ברית יצחק" בכל ילד או רק אצל הילד הראשון?

"ברית יצחק" זהו מנהג קדום, בו עורכים מסיבה בלילה שלפני הברית. במסיבה לומדים מאמרי הזוהר הקדוש בעניני ברית מילה ועוד. נהוג לערוך תיקון זה בכל תינוק הנולד ואין הבדל בין הראשון לאחרים.

("פדיון הבן" עורכים רק לבן הבכור, זהו מצות עשה מהתורה ולא רק מנהג, יש להתיעץ עם רב לגבי עריכת מצוה זו כדין).

[קראו עוד על "ברית יצחק"]

שיהיה במזל טוב!

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
אנחנו בשנת אבל (הורי אשתי) ונולד לנו בן, האם מותר לדחות את הברית בשבועיים עד סיום שנת האבל?

מזל טוב להולדת הבן!
הזמן הנכון לביצוע ברית מילה, נקבע בתורה ליום השמיני מהלידה (כולל יום הלידה), בעוד שהיום נחשב מתחילת הלילה. לדוגמה, ילד שנולד ביום ראשון בצהרים, זמן מילתו ביום ראשון הבא, ואילו ילד שנולד ביום ראשון בערב, זמן מילתו ביום שני בשבוע הבא.
לפי ההלכה אין לדחות את הברית אם לא מסיבות רפואיות של הילוד. - גם לטובתו של הילד לא כדאי לדחות את הברית, מפני שככל שהילד יגדל יותר כך יתאחר ויתארך משך תהליך הריפוי.
בשנת אבל, אין סיבה שלא לבצע ברית, ואדרבה, חלק מדיני האבלות נדחים מפני שמחת הברית. גם ב"תשעה באב", יום האבל הלאומי של כל עם ישראל באבל על חורבן בית המקדש, מבצעים ברית מילה, ואף לובשים בגדי חג!
מקובל במסורת ישראל, כי כאשר נולד ילד חדש – צאצא לנפטר, יש למנוח/ה "נחת רוח" במרומים, ובודאי שמחת הברית תהיה שמחה למנוח. ישנם הקוראים את שם התינוק על-שם המנוח, ולזכות יחשב.
אמרו חז"ל "נולד בן זכר, נתרפאה כל המשפחה", וההקשר הוא ברפוי שבר האבלות.
שיהיה במזל טוב, ומן השמים תנוחמו!

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש

להוספת שאלה חדשה:

תוכן ההערות לא יוצג באתר לפני הגולשים.

מה חדש באתר:

המלצות חמות:

מאמרים חדשים: