יעוץ מקצועי

הרב שלמה פרקש - נותן יעוץ מקצועי חינם.
השאלות והתשובות מוצגות באתר לתועלת המוהלים וההורים, ובהקשה על השאלה ניתן לראות את התשובה. לחלק מהשאלות קישור למאמר המרחיב בנושא.
חשוב! התשובות אינן ניתנות מיידית.
במקרים דחופים נא לפנות בטלפון 052-7621010

שאלו את הרב שלמה פרקש

שלום,
מתי יש לערוך את הברית אם התינוק נולד ב 13.1.2018( ראשון) בשעה 16:46 ( האם ביום ראשון הבא או ביום שני?)
תודה

יום הלידה נקבע לפי שקיעת השמש.

השעה הנקובה היא לפני שקיעת השמש (בארץ ישראל) ולכן היום השמיני חל ביום ראשון.

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
האם יש חשש בשימוש של ויטה מרפן שיגרום לפצע להיפתח שוב ולגרום לדימום

למיטב ידיעתי, התופעה כפי שתוארה, לא אמורה להתרחש בעקבות שימוש במשחת ויטה מרפן. אדרבה, לעיתים קרובות הדימום שלאחר ברית מילה היא כתוצאה מחיכוך המקום בטיטול, דבר הנמנע עם השימוש במשחה.

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
תינוק שקבל אפגר 1:4 5:9 האם ניתן למול בזמן? צוין במכתב שהיה צורך בההנשמה וחמצן לפרק זמן קצר ביותר.

כדי לענות תשובה מדוייקת ואחראית - הן מבחינה רפואית והן מבחינה הלכתית, יש צורך בתמונה ברורה ומפורטת יותר.

באופן כללי ניתן לומר כי הערכת אפגר נמוכה בדקה הראשונה, שהשתפרה מיד לאחר טיפול מוגבל, והרי הערכת אפגר בדקה 5 - סבירה, מרמזת על מצב שלא אמור להוות בעיה אמיתית בעיתוי ברית מילה. למרות זאת יש לבדוק ביסודיות ולהתייעץ עם הרופא המטפל.

יש להדגיש כי מבחינה הלכתית, אם במצב כלשהו הילד ענה להגדרת "חולה כל גופו" (כפי שאכן נראה שהיה במקרה זה, ולו רק בגלל ההנשמה לה נזקק), יש להמתין שבעה ימים מעת-לעת מאז שהבריא, מה שאומר שגם אם תוך פרק זמן קצר נשם עצמונית ללא תקלות וכו', הברית תוכל להתבצע לכל המוקדם ביום השמיני, בשעה שבה לפני שבוע כבר היה בריא!

[עוד על הערכת אפגר ומשמעותה לגבי עיתוי הברית, הלכות מילה בעיון - עם השלכות למעשה  - בקורס מקצועי, הרשם עכשיו]

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
מה דעתך לגבי שימוש בספריי קסילוקאין 10%?

אשמח לעזור בנידון בפניה ישירה אלי.

כתיבה וחתימה טובה
הרב  שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
האם משחת ויטה מרפן מותרת לחולי G6PD?

 G6PD זהו ר"ת של אנזים חיוני הנמצא בכל תאי הגוף. שמו המלא: (glucose-6-phosphate dehydrogonase, גלוקוז-6-זרחתי דהידרוגנאז). תפקידו למנוע חימצון התאים. כאשר קיים חסר באינזים זה, יתכן נזק לתאים. הידוע הוא נזק לתאי הדם האדומים, המתבטא בהרס דם ("המוליזה").

(אין זו מחלה ולכן לא מדויק לכנותם "חולי G6PD" אלא "חסרי G6PD").

חסרי G6PD צריכים להמנע ממאכלים המכילים פול ועוד מספר תרופות כגון אלו המכילים סולפה.

לא ידוע על מרכיבי המשחה "ויטה מרפן" ככאלו האסורים לחסרי האינזים.

לנוחתך, קישור לאתר של מרכז שניידר לילדים, ובו רשימה מעודכנת של התרופות האסורות.

בכל מקרה יש להתיעץ עם הרופא המטפל.

[עוד על חסר באינזים G6PD בקורס המקצועי הרשם עכשיו]

שנה טובה
כתיבה וחתימה טובה,

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
הוזמנתי למול תינוקות תאומים, בפגות גבולית. מה עלי לבדוק ואיך אקבע את עיתוי הברית?

על המוהל להתייחס לכל תינוק כתינוק!  לבצע בדיקות שגרה כמקובל לקראת ברית מילה.

כאשר מדובר ב"פגות גבולית", יתכן כי המוהל יוכל לבצע ברית מילה ביום השמיני.

לגבי המשקל הרצוי, מבחינה רפואית, אין התיחסות שונה מכל תינוק. (יצויין כי בספר "אות שלום" (מונקאטש) כתב כי אצל תאומים יש להעריך את המדדים ביחס שוה לתאומים בריאים ובשלים ולא ביחס לתינוק שאינו תאום).

ישנה עוד התייחסות בהלכה לתאומים במצב שאחד התאומים חולה, יש המורים להמתין עם ברית מילה של אחיו מחשש שגם הוא חולה. למעשה יש להתיחס לכל מקרה לגופו, וכך יוכל המוהל לקבל החלטה נכונה.

אשמח לעזור עוד הפניה ישירה,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
נתבקשתי לערוך ברית מילה לתינוק שהוריו מתנגדים למתן חיסונים. מה עלי לבדוק/לודא באופן מיוחד אצל התינוק לקראת הברית?

אין התיחסות מיוחדת לילד שאינו מחוסן. בהנחה שמדובר בתינוק בן שבוע, כמעט אין חיסונים שמקובל לתת ולא קבל, והסבירות שכבר "הצליח" לחלות בהן - אפסית. יש לבדוק ולודא שהתינוק בריא - בבדיקות המקובלות, ובמדת הצורך בדיקת רופא מומחה לילודים.

היה לי מקרה בו בדקתי תינוק לקראת הברית, והבחנתי בכתמים אדומים על פני אזורים מסויימים בגוף. מתברר כי ההורים התנגדו למתן זריקת ויטמין K המקובל לתת בלידה, והתינוק סבל מרמה נמוכה של פרוטרומבין,  שגרם לדימומים תת עוריים, מחלה המכונה "דממת הילוד", (המתבטאת ב-PTT מאורך). זהו מקרה נדיר ויוצא דופן, אך מהוה דוגמה טובה למצב שבהחלט דוחה ברית, וסביר להניח שהיה נמנע לולי התנגדות ההורים לזריקות.

כמו תמיד: לבדוק, לבלוש ו"לחפש בעיות", בתקוה שלא יהיו....

בהצלחה!

הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
במכתב שחרור כתוב HYDROCELE. מה המשמעות לגבי ברית מילה? נאמר לי שיתכן והוא נחשב חולה שצריך לדחות את הברית 7 ימים אחרי שיבריא, למרות שזה חולה באבר אחד, מכיון שזהו באזור המילה יש להחמיר. מה דעת הרב המוהל המומחה בנדון?

Hydrocele או בשם העברי "מיימת האשכים" זהו מצב די שכיח אצל ילודים (כ-15% מילודים בעיקר קודם זמנם), בו האשכים מוקפים מים. מצב מולד זה נוצר במהלך מעבר האשכים בשליש האחרון של ההריון, מפנים  חלל הבטן אל שק האשכים, וכאשר תעלת המעבר לא נסגרת, עובר דרכה גם נוזל.

לעינינו תראה נפיחות בשק ובמישוש ניתן להבחין כי מדובר רק בנוזל (ולא לולאת מעי מצב המוכנה הרניה). בדרך כלל ללא כאבים, לא מסוכן ולא דורש טיפול מידי.

בדרך כלל התופעה נעלמת מעצמה, התעלה תסגר והמים יספגו. לעיתים רחוקות ( פחות מ-10% מהמקרים) יש צורך בפעולה כירורגית פשוטה ביותר, לסגירת התעלה וניקוז הנוזל.

לגבי ברית מילה:
1) אין זה נחשב חולי כלל ובודאי לא חולה כל גופו, וניתן למול ללא חשש.
2) יש לקחת בחשבון, כי במצבים מסוימם, יתכן שהחבישה לא תשאר יציבה, עקב דחיקתה ע"י שק האשכים הנפוח, ולעיתים יש קושי לחבוש. יש להערך בהתאם; זהירות מחבישה בלחץ יתר, מעקב מפני תזוזת החבישה ובעקבותיה דימום או תזוזת העורות ונפיחות, ובעיקר - לידע את ההורים ולהדריך אותם למעקב נכון.
3) לעיתים נדירית, הנפיחות עלולה להטעות את המוהל בהערכת גודל הערלה או אחידות ה"תפיסה". יש לשים לב למצבים אלו, ניתן לראות ולהבחין בזה בצורה ברורה.
4) כאשר יש כאב, יש להפנות את ההורים לבדיקה ויעוץ אצל אורולוג ילדים או כירורג ילדים, יתכן ומדובר במצבים מורכבים יותר. עפ"י ההלכה, אין למול תינוק המצטער - אפי' באבר אחד.
5) תינוק שעבר ניתוח לתיקון ההידוצלה (נדיר ביותר לפני הברית), יש להתייחס אליו כמו כל תינוק לאחר ניתוח, לקבוע את מועד הברית בהתאם.

[עוד על "הירוצלה" בקורס מיקצועי, הרשם עכשיו]

חובתי להתייחס לסיפא של השאלה:
גם כאשר ישנה מחלה וחולי באבר המילה, אין התיחסות אחרת מכל חולה באבר אחד! כך נפסק להלכה למעשה.
[מאמר הלכתי בנדון]

[עוד על הלכות מילה בעיון - עם לימוד ההשלכות למעשה -  בקורס מיקצועי, הרשם עכשיו]

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
נרשם במכתב השיחרור "פרנולום קצר". בנוסף נרשם שהאם נשאית GBS. מה המשמעות לגבי ברית מילה?

"פרנולום" באנטומיה מתאר "לשונית" או בתרגום מדויק מלטינית "רסן קטן". בכמה מקומות בגוף ישנו פרנולום כשאחד מהם הוא הפרנולום המוכר למוהלים - בחיבור הערלה לעטרה.

לא ידוע לי על שום תיאור  של "פרנולום קצר" הראוי לציון במכתב השחרור, המתייחס לפרנולום בעטרה. להערכתי, הכוונה לפרנולום בלשון, מצב שלעיתים מגביל את תנועתיות הלשון וקיים ויכוח לגבי הצורך לנתח ולנתק את הפרנולום. (אשמח לסייע בנדון - בפניה טלפונית אלי). ניתן לאמת את הערכתי זו, בבידקת האבחנות בחלקו העליון של מכתב השחרור, שם אמור להרשם TONGUE TIE או  ANKYLOGLOSSIA  כשהכוונה ל"לשון קשורה".  כמובן ניתן ליצור קשר עם המרכז הרפואי שהנפיק את המסמך ולברר אצלם.

[עוד על פרנולום וברית מילה - בקורס מקצועי, הרשם עכשיו]

לגבי GBS, מדובר בחיידק סטרפטקוק הנמצא באופן קבוע אצל חלק גדול מהאכלוסיה, ואינו מחולל מחלה. כאשר האם נשאית, קיים  חשש של הדבקת הילוד במהלך הלידה, דבר העשוי לגרום זיהומים ותוצאות קשות. בכדי למונע סיכון זה, ממליצים הרופאים על טיפול אנטיביוטי מונע לקראת הלידה (ולפעמים גם אחריה).

בכל מקרה,  אם אצל הילד לא התפתח זיהום, אין שום מניעה לבצע ברית מילה בזמנה.

[עוד על GBS וזיהומים  - בקורס מקצועי, הרשם עכשיו

בהצלחה!

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
תינוק שאחרי הלידה נמצא בבדיקת דם נמצא רמה גבוהה של CRP. לאחר 3 ימים של אנטיביוטיקה בוריד, חזרו תוצאות התרביות שהיו תקינות, ועברו לאנטיביוטיקה בפה עד 8 ימים. היום (גיל 5 ימים) ה-CRP תקין. הרופאים מדגישים במכתב השחרור שהילד חיוני אוכל טוב ועולה בשקל טוב. האם ניתן לבצע ברית בזמן?

CRP זהו חלבון מיוחד המיוצר בכבד בתגובה לגירוי - בדרך כלל זיהום. רמה גבוה של חלבון זה בדם יוכול להצביע על מחלה המתחוללת בגוף. מסיבה זו ניתנת אנטיביוטיקה עד לקבלת התרביות. לעיתים, גם אחרי קבלת תרביות עקרות עדיין ממשיכים עם טיפול אנטיביוטי - "ליתר בטחון" ולודא שגם אם בכל זאת "הסתנן לו איזה חיידק", שמשום מה לא צמח בתרבית - לא תפתח מחלה. 

חשוב לציין כי אצל ילודים, תתכן עליה ברמת ה-CRP ללא מחלה זיהומית אלא עקב הטראמה בלידה. מקובל שלא להתייחס לבדיקה יחידה של CRP כאל מחלה, אלא למעקב אחרי רמת ה-CRP.

הרמה תקינה של CRP: נע בין  0-5 מ"ג לליטר דם. (0-0.5 מ"ג %)

כאשר רמת הCRP בדם גבוהה, אין לבצע ברית מילה. הילד נמצא בחשש חולי, וסביר להניח שכל רופא ילודים יורה על דחית המילה עד לבירור. גם עפ"י ההלכה אסור למול - דתנן "חולה אין מלין אותו" וכתב הרמב"ם וכך נפסק בשו"ע "וצריך ליזהר מאד באלו הדברים, שאין מלין ולד שיש בו חשש חולי וכו'".

כאשר רמת הCRP תקינה והרופא מאשר כי הילד בריא ללא חשש, ניתן למול אותו. לגבי השאלה האם הילד היה נחשב חולה שמצריך המתנת שבעה ימים, ישנם דעות בין מורי ההוראה, מאחר ואם אכן היתה מחלה הרי שהיא תחשב לחולה כל גופו המצריך המתנה. לענ"ד והסיכמו עמי כמה מגדולי הפוסקים, ילד שהסימטום היחיד אצלו היתה עליה קצרה בCRP - ללא שום תופעות אחרות (כפי שבצדק הדגשת בשאלה), אין צורך בהמתנת שבה ימים להמתנה. ומלין אותו מיד כשנחשב בריא. [בקרוב - קישור לתשובה הלכתית בנדון]

[עוד על CRP וברית מילה, פיענוח בדיקות דם, הלכות מילה בעיון - עם השלכות למעשה  - בקורס מקצועי, הרשם עכשיו]

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
תינוק בן חודש עם המוגלובין 8, האם ניתן למולו?

המוגלובין (בלטינית: Hemoglobin או בקיצור כמו שמופיע ברוב דפי תוצאות בדיקות דם: HB), זהו חלבון מיוחד המרכיב החשוב של הכדוריות הדם האדומות המהווים כמעט מחצית מנפח הדם. תפקידם נשיאת החמצן מהריאות לכל רקמות הגוף.

הכמות הממוצעת התקינה של המוגלובין בדם - אצל מבוגר 14-18 ג' ב-100 מ"ל דם (אצל נקבה הרמה התקינה נמוכה במעט). אצל תינוקות הרמה יכולה להיות גבוהה יותר.

רמה נמוכה של המוגלובין מכונה "אנמיה". ישנם סיבות רבות ומגוונות לירידה כזו. חלקם חסרי משמעות רצינית וחלקם מחייבים טיפול דחוף.

תינוק עם רמה של 8 g/dl אינו מצב שכיח, למרות זאת הוא יכול בהחלט להראות רגיל ללא תופעות בולטות. מה שבעיקר חשוב לברר מהי 'הסיבה' לרמה זו. ורק אז נוכל לדעת איך להתייחס למצב התינוק. 

יש לבדוק ולעקוב אם לא מדובר ב'מגמת' ירידה, שזהו מצב מסוכן, וברור שאין למול עד  לבירור ותיקון הבעיה.

בעיה נוספת - בלי קשר לסיבה, מאחר וברית מילה היא פעולה כירורגית, יש לחשוש מפני ירידה נוספת ברמת ההמוגליבין עקב איבוד דם. אכן, ברוב המקרים בברית מילה  אין איבוד דם משמעותי, אולם לעולם לא נדע מה לפנינו ויש להערך גם למצב כזה. רמה תקינה נותנת לנו "רזרבות" גם למקרה של איבוד דם, אולם "אין לצאת לדרך ללא גלגל רזרבי למרות שהרכב נוסע היטב בלעדיו..."

(במקרה המדובר, ציינת כי מדובר בתינוק בן חודש (אולי מדובר בלידת פג, שאצלו ההתיחסות לאנמיה שונה במקצת?), חשוב לבדוק אם יש קשר בין איחור הברית לבין האנמיה ו/או אינפומציה חשובה נוספת...).

לסיכום:
עצתי לפנות לרופא מומחה לרפואת ילודים לערוך בירור לסיבת הירידה ברמת ההמוגלובין. רק אז נוכל לדעת האם ישנה סיבה רפואית לדחית הברית, ורק אח"כ נוכל לדון על המצב הילד מבחינה הלכתית - אולי הוא נחשב חולה כל גופו המצריך דחית המילה לשבעה ימים.

[עוד על המוגלובין, אנמיה וברית מילה, פיענוח בדיקות דם, הלכות מילה בעיון - עם השלכות למעשה  - בקורס מקצועי, הרשם עכשיו]

אשמח לעמוד לשרותכם,

הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש
תינוק שבבדיקת דם שגרתית נמצא כי יש לו רמה נמוכה של תרומבוציטים. האם מותר לבצע ברית מילה?

תרומבוציטים הם רכיב דם חשוב, הלוקח חלק בפעולת מערכת הקרישה של הדם. רמה נמוכה של תרומבוציטים מצב הנקרא "תרומבוציטופניה" עלולה לגרום לקושי בהפעלת מנגנון הקרישה, ולדימומים. מקובל להתייחס באופן כללי לרמה שמתחת ל-50,000 כרמה מסוכנת שאסור לבצע ברית מילה. רמה מעל 100,000 כלא מסוכנת (למרות שזו עדיין רמה נמוכה קצת מגבולות הנורמה). בתווך שבין 50 ל-100 יש לקבל יעוץ המטולוגי. יתכן שכדאי להמתין. לעתים התוצאה הנמוכה היא תוצאה של הצמדות תאים, דבר שבמעבדה מפורש – בטעות – כרמה נמוכה של תרומבוציטים. תמונה יותר מפורטת ו/או בדיקה חוזרת, תאפשר בירור מדויק יותר.

מלבד עצם רמת התרומבוציטים, על המוהל לבדוק האם יש משמעות לסיבת הירידה והאם סיבת הירידה לא תהווה עילה לדחית מועד הברית. חשוב גם לוודא שלא מדובר ב"מגמת" ירידה, באופן שגם אם כרגע הרמה סבירה, עלול הוא לפתח סיכון משמעותי בהמשך. במדה ואין בירור מוחלט שאין סכנה בביצוע הברית – יש לדחות אותה למועד מאוחר יותר. יש לזכור כי גם מחינה הלכתית אסור לבצע ברית מילה במדה וקיים חשש לסכון בריאותי.

[עוד על תרומבוציטים וברית מילה, פיענוח בדיקות דם, הלכות מילה בעיון - עם השלכות למעשה  - בקורס מקצועי, הרשם עכשיו]

לשרותכם,
הרב שלמה פרקש

השימוש בתוכן האתר בכפוף לתנאי השימוש

להוספת שאלה חדשה:

תוכן ההערות לא יוצג באתר לפני הגולשים.

מה חדש באתר:

המלצות חמות:

מאמרים חדשים: